Olsztyn,

poniedziałek, 7 września 2020

Podatek od cukru od roku 2021- nowe informacje z Ministerstwa Zdrowia

Redakcja serwisu otrzymała:

Dzień dobry,

W odpowiedzi na Pana pytania dotyczące podatku cukrowego informuję, że prawidłowe żywienie stanowi najważniejszy czynnik środowiskowy, mający wpływ na rozwój organizmu oraz zapewnienie dobrego stanu zdrowia. Utrwalanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat jest szczególnie ważne ze względu na profilaktykę chorób rozwijających się na tle wadliwego żywienia,  zwłaszcza otyłości.

 

W 2015 r. Europejski Region Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opublikował dokument w sprawie stosowania polityki cenowej w celu promowania zdrowego żywienia, w którym podkreśla się, że w odpowiedzi na rosnące obawy o konsumpcję m.in. napojów słodzonych oraz rozpowszechnienie otyłości rządy powinny wdrażać rozwiązania mające na celu ograniczenie dostępu do ww. produktów lub podwyższać ich ceny. Wiele badań potwierdza negatywną elastyczność cenową, co oznacza, że wyższa cena produktu jest związania z niższą potrzebą na wskazany produkt.

 

Państwa Unii Europejskiej sukcesywnie wprowadzają zmiany w zakresie cen żywności. W ostatnim czasie do katalogu tych państw dołączyła także Polska. Od dnia 1 stycznia 2021 r. zostanie nałożona dodatkowa opłata m.in. na napoje z dodatkiem cukrów będących monosacharydami lub disacharydami oraz środków spożywczych zawierających te substancje oraz substancje słodzące, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności (Dz. U. L 354 z 31.12.2008, s. 16 z późn. zm.), kofeiny lub tauryny.

 

Oznacza to, że cena tych produktów ulegnie zmianie. W trosce o zdrowie polskich  konsumentów, a także promocję produktów niesłodzonych – Ministerstwo Zdrowia nałożyło dodatkową opłatę wyłącznie na napoje z dodatkiem substancji słodzących. Należy wyraźnie podkreślić, że soki owocowe oraz napoje, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego oraz zawartość cukrów jest mniejsza lub równa 5 g w przeliczeniu na 100 ml napoju zostały zwolnione z przedmiotowej opłaty. Również woda nie jest objęta przedmiotową opłatą.

 

Dodatkowa opłata od napojów z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących to jeden z elementów rządowych działań na rzecz ograniczenia występowania nadwagi i otyłości w społeczeństwie. Ministerstwo Zdrowia analizuje wiele rozwiązań, które mogą wzmocnić dotychczasowe wysiłki na rzecz rozwoju prozdrowotnej polityki publicznej ukierunkowanej na zwiększanie dostępności produktów spożywczych zalecanych do spożycia i zmniejszanie dostępności produktów niezalecanych do nadmiernego spożycia.


Pozdrawiam

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz