Od: Bartolik Kinga
Date: wt., 17 wrz 2019 o 12:45
Subject: Odpowiedź na pytania o pięcioletni wskaźnik przeżywalności chorób onkologicznych
To: Adam Fularz
Cc: Olmiński Jan
Szanowny Panie,
w odpowiedzi na zapytanie przesłane przez Pana dnia 12 września 2019 roku, wnoszące o przekazanie danych na temat pięcioletniej przeżywalności wybranych chorób onkologicznych w Polsce oraz udzielenie informacji o sposobie ich gromadzenia, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższego.
W artykule „Progress in cancer survival, mortality, and incidence in seven high-income countries 1995-2014 (ICBP SURVMARK-2): a population-based study" opublikowanym w czasopiśmie Lancet Oncology 11 września 2019 roku zostały zaprezentowane dane dotyczące zachorowalności oraz 1-rocznych i 5-letnich przeżyć dla siedmiu chorób onkologicznych tj. nowotworu złośliwego przełyku, żołądka, jelita grubego, odbytnicy, trzustki, płuca i jajnika w Australii, Kanadzie, Danii, Irlandii, Nowej Zelandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. W Polsce dane na temat m.in. zachorowalności, zgonów i przeżyć 1-rocznych, 3-letnich i 5-letnich są zbierane i opracowywane przez Krajowy Rejestr Nowotworów (KRN). Na stronie internetowej http://onkologia.org.pl/publikacje/ można znaleźć publikacje obejmujące szczegółowe analizy z zakresu chorób onkologicznych. Przykładowo w opracowaniu z 2018 roku („Nowotwory złośliwe w Polsce w 2016 roku", http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Nowotwory_2016.pdf) zostały zaprezentowane informacje na temat zachorowalności i zgonów w 2016 roku (w podziale na kobiety i mężczyzn z rozbiciem na grupy wiekowe) dla wymienionych w artykule z czasopisma Lancet Onkology nowotworów złośliwych:
1. Przełyk (C15),
2. Żołądek (C16),
3. Jelito grube – w publikacji KRN oddzielnie są rozpatrywane okrężnica (C18) i zgięcie esiczo-odbytnicze (C19),
4. Odbytnica (C20),
5. Trzustka (C25),
6. Płuco (C34),
7. Jajnik – w publikacji KRN jest uwzględniony jedynie kod C56.
Oprócz wartości surowych podane zostały również wartości standaryzowane. W publikacji KRN przedstawiono również informacje na temat 5-letnich przeżyć z wyżej wymienionymi nowotworami złośliwymi oraz 1-rocznych i 3-letnich przeżyć dla wybranych nowotworów złośliwych.
Ponadto na stronie internetowej http://onkologia.org.pl/raporty/ istnieje możliwość samodzielnego wygenerowania raportu w interesującym użytkownika zakresie (rok, rodzaj wskaźnika, typ nowotworu, rok, płeć itp.). Informacje na temat sposobu zbierania danych zostały szczegółowo opisane na stronie KRN (http://onkologia.org.pl/system-rejestracji-nowotworow/). W sprawie pozyskania dodatkowych informacji na temat gromadzenia danych lub przyjętej metodologii sugerujemy zwrócenie się bezpośrednio do Krajowego Rejestru Nowotworów (Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie).
Z poważaniem
Kinga Bartolik
Główny specjalista
Departament Analiz i Strategii
(..)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz