--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl
|
|
|
|
|
|
Podczas III Marszu Równości 23 października w Lublinie spotkali się Kaja Godek i Bart Staszewski. Działaczka pro-life wraz z przedstawicielami (...)
Poniżej tekst informacji prasowej.
Bełchatów polskim Zagłębiem Ruhry? Tylko wtedy, gdy transformacja będzie naprawdę sprawiedliwa
Bełchatów stoi przed wielkim wyzwaniem. Region musi zaprzestać wydobywania węgla czyniąc to w sposób, który nie zagrozi interesom jego mieszkańców. Udana transformacja Zagłębia Ruhry stanowi dowód, że odejście od węgla może być bodźcem rozwoju.
Jak to jest z tym Bełchatowem?
To właśnie w Bełchatowie, gdzie od lat 80. XX wieku wydobywa się węgiel brunatny, swoją siedzibę ma koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA.
W kompleksie wytwarza się ok. 22% energii elektrycznej w Polsce. W tym celu co roku spalane jest 32-35 mln ton węgla. Efektem ubocznym są wysokie emisje gazów cieplarnianych – elektrownia w Bełchatowie w 2005 r. po raz pierwszy została największym emitentem dwutlenku węgla w Unii Europejskiej i jest nim niemal nieprzerwanie do dziś (z jednym wyjątkiem w 2007 r.). Dwutlenek węgla nie jest jedyną niebezpieczną substancją, która przedostaje się do atmosfery. W 2016 w Bełchatowie zostało wyemitowane ok. 3 ton rtęci – czyli tyle, ile emituje cały hiszpański przemysł. Ale jednocześnie bełchatowski kompleks energetyczny jest najważniejszym pracodawcą w regionie – zatrudnia bezpośrednio prawie 8 tys. osób (elektrownia – 3 tys. osób, kopalnia – 4,7 tys. osób).
Nadchodzą zmiany
W 2020 r. spółka PGE zapowiedziała, że będzie stopniowo odchodzić od spalania paliw kopalnych, by w 2050 r. osiągnąć tzw. neutralność klimatyczną. W latach 2030-2036 wyłączane będą bloki energetyczne, a aktywa węglowe mają być przekazane do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Wydobycie węgla w Bełchatowie zbliża się ku końcowi.
Pojawia się więc ogromny problem. Co zrobić z tysiącami pracowników? Jak zapobiec wyludnianiu liczącego dziś prawie 117 tysięcy mieszkańców powiatu bełchatowskiego? Pomóc w tym ma finansowany przez Unię Europejską Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
- Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to jedno z kluczowych narzędzi, jakie ma wesprzeć zakończenie wydobywania i spalania węgla w elektrowniach w całej Europie. Najwięcej pieniędzy ma trafić do Polski, z czego do regionu bełchatowskiego – ok. 1,4 mld zł. Problem w tym, że o ile niektóre regiony finansowanie mają już zapewnione, tak w przypadku trzech przyszłość jest niepewna. To Małopolska Zachodnia, region lubelski i właśnie region bełchatowski. W zaproponowanych planach brakuje m.in. szczegółów dotyczących wygaszania bloków energetycznych oraz konkretnych deklaracji o nowych miejscach pracy - mówi Szymon Bujalski, Specjalista ds. Sprawiedliwej Transformacji w Ośrodku Działań Ekologicznych Źródła, realizującym projekt Bełchatów 2050.
Przykład idealny?
Na szczęście region bełchatowski ma na kim się wzorować. Dobrym drogowskazem dla władz województwa łódzkiego jak i samych mieszkańców jest niemieckie Zagłębie Ruhry. „Wśród badaczy i ekspertów panuje przekonanie, że sztandarowym przykładem transformacji obszarów z monokulturą górnictwa i powiązanego z nim hutnictwa jest Zagłębie Ruhry" – pisze w raporcie „Zielona transformacja albo zapaść" prof. dr hab. Andrzej Szablewski, dyrektor Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.
Jak to więc wyglądało u sąsiadów? Na początku - podobnie jak obecnie w Polsce.
Pierwsze etapy odchodzenia od węgla charakteryzowały się odgórną polityką i ograniczonymi konsultacjami z lokalnymi podmiotami.
„W tym okresie, pomimo poparcia rządu dla dywersyfikacji gospodarczej, duże gałęzie przemysłu Zagłębia Ruhry niechętnie uznawały schyłek wydobycia węgla i nadal inwestowały w przemysł. Podobnie związki zawodowe prosiły rząd o utrzymanie dotacji na węgiel. Ten opór opóźnił transformację i doprowadził do blokady, która hamowała rozwój nowych gałęzi przemysłu – czytamy w opracowaniu Światowego Instytutu Zasobów.
Pod koniec lat 80. i 90. wprowadzono jednak bardziej oddolne podejście. Zarządzanie procesem w coraz większym stopniu przenoszono na niższe szczeble (landy, władze regionalne i miejskie), w znacznie większym stopniu uwzględniono też partycypację i włączenie w transformację lokalnych podmiotów.
„Co więcej, coraz silniej przebijał się argument, że ich włączenie pozwoli z jednej strony na ujawnianie i uwzględnienie preferencji środowisk lokalnych dotyczących kierunków przekształceń strukturalnych, z drugiej zaś na wykorzystanie posiadanej przez nie wiedzy o lokalnych zasobach, które mogą i powinny być wykorzystane w procesie transformacji."– pisze prof. Szablewski.
Bazując na zaangażowaniu miejscowej ludności wraz z władzami wypracowano kompromis, którego celem było osiągnięcie sprawiedliwej transformacji poprzez powolne, stopniowe wycofywanie węgla, społecznie akceptowalną redukcję personelu oraz kompleksowy pakiet dla poszkodowanych górników. Zestaw środków obejmował m.in.:
Wcześniejszą emeryturę dla górników, którzy przepracowali co najmniej 20 lat i osiągnęli 49 lat, obejmującą miesięczne stypendium do czasu uzyskania prawa do emerytury oraz bardziej hojny program dla górników podziemnych;
Zobowiązania pracodawcy do przeniesienia pracowników na inne stanowiska energetyczne w firmie, z przekwalifikowaniem i godną płacą.
Możliwość dołączenia do szkoleń i zdobycia certyfikatu w miejscu pracy.
Wsparcie dla pracowników przechodzących do sektora usług.
Ostatnia w Niemczech kopalnia węgla kamiennego, Prosper-Haniel, została zamknięta zgodnie z ustaleniami – pod koniec 2018 r.
Bełchatów musi skorzystać z doświadczeń transformacji Zagłębia Ruhry.
„Ze zmian strukturalnych w Zagłębiu Ruhry można wyciągnąć wnioski do wykorzystania w innych procesach transformacji. Niezbędne jest zapewnienie przez państwo odpowiednich środków finansowych. Najistotniejsze elementy procesu transformacji to bezpieczeństwo zatrudnionych oraz promowanie aktywnego społeczeństwa obywatelskiego i silnych instytucji lokalnych, które współpracują ze sobą w sposób planowy i mają wspólną wizję najważniejszych celów" – piszą eksperci Fundacji im. Friedricha Eberta, pierwszego demokratycznego prezydenta Niemiec.
Według nich perspektywiczna polityka rynku pracy musi mieć szczególne znaczenie w przyszłych procesach transformacji. W skrócie: dzisiejsi pracownicy muszą otrzymać możliwość obsadzania przyszłych stanowisk pracy. „Doskonalenie zawodowe i oferty przekwalifikowania się są zatem kluczem do skutecznej polityki transformacji. Reorientację zawodową należy zasadniczo prowadzić jeszcze w dotychczasowym miejscu pracy. Dlatego też gwarancja przekwalifikowania osób objętych transformacją jest ważnym warunkiem powodzenia przyszłych procesów zmian" – podsumowują eksperci z Fundacji im. Friedricha Eberta.
Dziś Zagłębie Ruhry stało się jednym z najpopularniejszych ośrodków kulturalnych w Niemczech. Trzy czwarte wszystkich zatrudnionych pracuje m.in w usługach i logistyce. Niezwykle rozwinięty jest także sektor branży IT i oprogramowania, co przełożyło się na utworzenie wielu ośrodków akademickich.
Bełchatowskie społeczeństwo musi mieć świadomość, że jeśli należycie wykorzysta swoją szansę, aktywnie włączając się w proces sprawiedliwej transformacji i uniknie przy tym błędów z Niemiec, region bełchatowski może tylko zyskać. Pomóc w tym ma projekt Bełchatów 2050, którego celem jest rozpoczęcie i prowadzenie dyskusji publicznej m.in. w zakresie zielonej i sprawiedliwej transformacji dla obszaru, i pracowników kopalni odkrywkowej.
Dzień dobry,
W odniesieniu do zaprezentowanych materiałów informuję, że w Polsce prowadzone jest badanie kliniczne sponsorowane przez firmę BioNTech ze szczepionką Comirnaty pod tytułem: Badanie otwarte fazy I nad określeniem dawki, mającej na celu ocenę bezpieczeństwa, tolerancji i immunogenności oraz zaślepione dla obserwatora badanie fazy II/III z grupą kontrolną otrzymującą placebo, mające na celu określenie bezpieczeństwa, tolerancji i immunogenności kandydata na szczepionkę RNA SARS-COV-2 przeciwko COVID-19 u zdrowych dzieci w wieku < 12 lat". Badanie to uzyskało w kwietniu 2021 roku wymagane prawem pozwolenie Presa Urzędu Rejestracji oraz pozytywną opinię komisji etycznej, po spełnieniu wymagań określonych przez przepisy regulujące kwestię badań klinicznych produktów leczniczych.
Faza I ww. badania była prowadzona tylko w Stanach Zjednoczonych. W Polsce toczy się faza II/III badania. Faza II/III oceni bezpieczeństwo, tolerancję i immunogenność w każdej grupie wiekowej przy wybranym poziomie dawki z fazy 1.
Ww. badanie jest uzasadnione naukowo, opisane w protokole badania klinicznego i prowadzone przez badaczy – lekarzy posiadających odpowiednio wysokie kwalifikacje zawodowe, wiedzę naukową i doświadczenie w pracy z pacjentami. Badacz odpowiada za prawidłowość uzyskania świadomej zgody uczestnika badania. Zgodnie z polskimi przepisami w badaniach klinicznych z udziałem dzieci, które nie ukończyły 13. roku życia, zgody, o której na udział w badaniu udziela jej przedstawiciel ustawowy.
Pozdrawiam
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
From: Adam Fularz
Sent: Saturday, October 23, 2021 7:04 PM
To: Kancelaria Ministerstwa Zdrowia
Subject: pytanie o szczepienia przeciwko Sars dla dzieci
The assessment by the Joint Committee on Vaccination and Immunisation (JCVI) is that the health benefits from vaccination are marginally greater than the potential known harms. However, the margin of benefit is considered too small to support universal vaccination of healthy 12 to 15 year olds at this time.
It is not within the JCVI's remit to consider the wider societal impacts of vaccination, including educational benefits. The government may wish to seek further views on the wider societal and educational impacts from the Chief Medical Officers of the UK 4 nations.
For the vast majority of children, SARS-CoV-2 infection is asymptomatic or mildly symptomatic and will resolve without treatment. Of the very few children aged 12 to 15 years who require hospitalisation, the majority have underlying health conditions. The committee has recommended the expansion of the list of conditions to which the offer applies for at-risk 12 to 15 year olds.
https://www.gov.uk/government/news/jcvi-issues-updated-advice-on-covid-19-vaccination-of-children-aged-12-to-15
Czy skomentują to Państwo?
Pozdrawiam
Adam Fularz
Polish News Agency
--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl
Szanowny Panie Redaktorze,
w imieniu rzecznika prasowego informuję, że w Polsce obowiązek zgłoszenia NOP w ramach prowadzonego i na rzecz nadzoru nad bezpieczeństwem szczepień wynika z art. 21 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Lekarz zgłasza informację o rozpoznaniu NOP do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (w ciągu 24 godzin licząc od podejrzenia lub rozpoznania wystąpienia NOP) – obecnie z poziomu jego gabinetowego systemu informatycznego gabinet.gov.pl. Państwowa Inspekcja Sanitarna gromadzi dane epidemiologiczne o występowaniu niepożądanych odczynów poszczepiennych na podstawie informacji ze zgłoszeń niepożądanych odczynów poszczepiennych i prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych, przekazuje kopie zgłoszenia NOP do URPL i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) będącego krajową jednostką specjalistyczną w zakresie nadzoru epidemiologicznego.
Dane zawarte w zgłoszeniu niepożądanego odczynu poszczepiennego są następnie weryfikowane przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, w razie potrzeby są uzupełniane, a także sprawdzana jest prawidłowość kwalifikowania rodzaju i stopnia ciężkości niepożądanego odczynu poszczepiennego opisana w zgłoszeniu.
W ww. raporcie w ramach zgłoszonych przez lekarzy do rejestru NOP są w koincydencji czasowej po podaniu szczepionki. Ministerstwo Zdrowia nie posiada kompetencji do oceny zgłoszenia. Po wystąpieniu NOP prowadzone jest dochodzenie przeprowadzane we współpracy przez PSSE, NIZP-PZH, organy inspekcji farmaceutycznej oraz producenta czy wystąpienie NOP pozostawało w związku przyczynowo-skutkowym ze szczepieniem.
W ramach prowadzonego w NIZP-PZH nadzoru epidemiologicznego z Inspekcji Sanitarnej do NIZP-PZH wpływają zgłoszenia rejestrowane w systemie SEPIS (System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej). Pozostałe zgłoszenia są uzupełniane przez Inspekcję Sanitarną i sukcesywnie przesyłane do NIZP-PZH.
Rzetelne informacje zbiorcze nt. Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych (NOP) po szczepieniu przeciwko COVID-19 zgłaszane przez lekarzy dostępne są pod linkiem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/niepozadane-odczyny-poszczepienne.
Natomiast charakterystykę NOP po szczepieniach przeciw COVID-19 przedstawiają raporty opublikowane przez NIZP-PZH: https://www.pzh.gov.pl/serwisy-tematyczne/niepozadane-odczyny-poszczepienne-covid-19/.
Pozdrawiam
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
From: Adam Fularz
Sent: Tuesday, October 19, 2021 10:28 PM
To: Kancelaria Ministerstwa Zdrowia
Subject: Pytanie o bilans szczepienia przeciwko Sars-Cov-2
Do Ministra zdrowia
Dzień dobry,
W sprawie szczepień ochronnych na Sars-Cov-2. Mój ojciec ma objawy takie jak podawano w krytycznych źródłach medycznych to znaczy że białko spiczaste S dostaje mu się do mózgu z całymi tego konsekwencjami neurologicznymi i był dziś u neurologa po 5 miesiącach czekania w kolejce. Mój wujek a brat ojca zmarł po szczepieniu zaś w sieci jest sporo zarzutów pod adresem propagatorów akcji szczepień ochronnych przeciwko Sars-Cov-2. Kto jest autorem tej akcji szczepień i kto ponosi odpowiedzialność cywilną kodeksową za błędy tej akcji? Jak leczyć osoby które się szczepiły i mają neurologiczne objawy w wyniku działania namnażającego się białka spiczastego S w ich organizmach?
"Ministerstwo Zdrowia, promotorzy i akwizytorzy szczepień zwykli powtarzać, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne, a bilans korzyści i ryzyka jednoznacznie wskazuje że powinniśmy przyjąć ten preparat. Jednak im dłużej trwa narodowy program szczepień, tym więcej świadectw do nas napływa...."
Pozdrawiam
Adam Fularz
Polish News Agency
Dolina Zielona 24a Zielona Góra
--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl
Szanowny Panie Redaktorze,
szczepienia są całkowicie dobrowolne. Zachęcamy wszystkich do szczepień przeciw COVID-19. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Program szczepień to nie tylko powrót do normalności, ale też mechanizm ochrony miejsc pracy. Im więcej będzie zaszczepionych osób, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną.
Przed szczepieniem każdy zostaje przebadany przez lekarza. Dzięki temu sprawdzamy swój aktualny stan zdrowia.
Obecnie w ramach Narodowego Programu Szczepień wykonano 38,373 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 19,756 mln osób. Szczepiąc się, przyczyniamy się do szybszego znoszenia ograniczeń i powrotu nas wszystkich do normalnego życia.
Szczepiąc się, zyskamy wewnętrzny spokój, wynikający z bezpieczeństwa własnego i najbliższych. Szczepionki są badane przez najlepszych naukowców z całej UE. Ich dopuszczenie do użytku jest zależne od decyzji Europejskiej Agencji Leków.
Z danych Ministerstwa Zdrowia na dzień 15.10.2021 r. wynika, że wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem, jedynie nieco ponad 2 proc. stanowiły osoby zaszczepione. Oznacza to, że blisko 98 proc. zmarłych na COVID-19 to osoby niezaszczepione. Resort zdrowia informuje także, że zaledwie 0,12 proc. osób zaszczepionych zostało zakażonych koronawirusem.
Warto się zaszczepić - we wrześniu odnotowano ponad dwa razy mniej zakażeń wśród zaszczepionych, niż wśród osób, które nie przyjęły preparatu. Zgonów spowodowanych COVID-19 wśród osób zaszczepionych we wrześniu było prawie cztery razy mniej niż wśród niezaszczepionych.
Dodatkowo szczepionki są najbardziej skuteczną metodą chroniącą przed zarażeniem różnymi chorobami. Ludzkość z powodzeniem korzysta z tej zdobyczy cywilizacji od kilkuset lat.
Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami na różne pytania związane ze szczepieniami – dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/
Z poważaniem
Centrum Informacyjne Rządu
From: Adam Fularz <adam na wieczorna.pl>
Sent: Tuesday, October 19, 2021 10:46 PM
To: Centrum Informacyjne Rządu <dziennikarze na kprm.gov.pl>
Subject: pytanie o sens szczepień
Dzień dobry.
Czy jest sens szczepienia przeciwko Sars-cov-2? Dołączam link do grafiki i opracowania.
Opracowanie National Institute of Health, które analizuje związki pomiędzy ilością przypadków COVID, a poziomem zaszczepienia w różnych stanach USA oraz krajach. Wynik - nie ma związku pomiędzy szybkością rozprzestrzeniania się koronawirusa, a szczepieniami.
Pozdrawiam
Adam Fularz
Polish News Agency
--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl
"Rzeczpospolita opublikowała ponure dane o zniknięciu z rynku aż 1,6 tys. małych sklepów, przy równoczesnym wzroście sprzedaży dyskontów."
Materiał opracował Gabriel Jędrol, Klub Jagielloński, z tekstu fragment wybrał AFSzanowny Panie Redaktorze,
decyzję o zastosowaniu w organizacji ruchu na drogach podejmuje właściwy organ zarządzający.
Kompetencje w zakresie zarządzania ruchem na drogach określa ustawa Prawo o ruchu drogowym:
· Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad zarządza ruchem na drogach krajowych,
· marszałek województwa zarządza ruchem na drogach wojewódzkich,
· starosta zarządza ruchem na drogach powiatowych i gminnych,
· prezydent miasta zarządza ruchem na drogach publicznych położonych w miastach na prawach powiatu (z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych).
Z poważaniem
Szymon Huptyś
Rzecznik prasowy
Ministerstwo Infrastruktury
tel. 22 630 11 22
@MI_GOV_PL
From: Adam Fularz [mailto:Adam na s. wieczorna.pl]
Sent: Tuesday, October 5, 2021 12:41 PM
To: media <medi na s..mi.gov.pl>
Subject: Pytanie o zniszczenia miast w wyniku przesadnej masowej motoryzacji
do MI
Szanowni Państwo,
Ostatnio w mediach pisano na temat bankructwa miasta Detroit i zależności jego upadku od formy samochodu osobowego które zdominowało podróże. Z czasem mieszkanie w centrum stało się uciążliwe i ludność zamożna opuściła centra miast które obumarły. To samo dzieje się nawet w niewielkiej ZIelonej Górze, gdzie w centrum miasta jest kilka upadłych centrów handlowych.
Pytanie
czy MI współpracuje z samorządami by przekonać je że 7 pasów ruchu w centrum, jak na ul. Dąbrówki w Ziel. Górze, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem? Ul. Dąbrówki można przejść przejściem nadziemnym co wymaga kilku minut czasu dodatkowo na wejście i zejście, ale nie ma przejścia dla pieszych w poziomie jezdni. Czy tego typu rozwiązań nie powinno się likwidować?
Pozdrawiam
Adam Fularz
Dol. Ziel. 24a Ziel. Góra
Dzień dobry,
Prosimy szukać informacji na wiarygodnych stronach takich jak np.: http://www.urpl.gov.pl/pl/urz%
Pozdrawiam
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
From: Adam Fularz <adam ma s. wieczorna.pl>
Sent: Friday, October 15, 2021 11:37 AM
To: Kancelaria Ministerstwa Zdrowia <kancelaria na s. mz.gov.pl>
Subject: pytanie o komentarz do wypowiedzi Internauty na temat badań nad Sars-Cov-2
".. Śledzę temat od początku, pewnie jak wielu z was, czytam odkrycia naukowe, czytam i formacje wszelkiej maści z różnych krajów na różnych portalach, jednego dnia potrafię przeczytać 2-3 informacje które wzajemnie się wykluczają ! Badania z USA zaprzeczają badaniom z Europy, z kolei badania z UK pokazują inny obraz a do tego badania z Izraela mówią jeszcze co innego. Ludzie wpadają w obłęd bo nie ma wiarygodnego źródła które mówiło by jasno o sytuacji, nie ma i formacji spójnej a jedynie bełkot ! Jak ludzie mają czuć się spokojnie ? Skoro od blisko dwóch lat nic nie wiemy, jesteśmy ciągle w tym samym miejscu, jedyna różnicą że są szczepionki wątpliwej skuteczności, sam jestem zaszczepiony i ciągle zastanawiam się wraz z żoną czy był sens ? . Winne temu się media dążące za sensacją ! Dlatego ludzie idą w szurskie treści, one przynajmniej są spójne, idiotyczne e jednak spójne."
Oraz link do pracy pt. http://docplayer.pl/66429386-
Opr. A. Fularz
Gazetawarszawska.pl
Dol.Zielona 24a Zielona Góra
--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl