Olsztyn,

niedziela, 26 września 2021

List do redakcji: Sondaż: 15% Polaków osobiście doświadczyło hejtu w Internecie

List do redakcji:

---------- Forwarded message ---------
Od: Alicja Defratyka / ciekaweliczby.pl
Date: pon., 27 wrz 2021 o 07:09
Subject: Sondaż: 15% Polaków osobiście doświadczyło hejtu w Internecie
To:


Dzień dobry,

zachęcam do zapoznania się z wynikami badania opinii społecznej przeprowadzonego dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna na temat hejtu w Internecie i szacunku za rządów PiS a PO-PSL.
(..)

Pozdrawiam serdecznie,

Alicja Defratyka
autorka projektu
ciekaweliczby.pl
tel. 600 330 437
Twitter



Informacja prasowa 

Warszawa, 27 września 2021 r.

15% Polaków osobiście doświadczyło hejtu w Internecie

15% dorosłych Polaków w ciągu ostatniego roku osobiście doświadczyło hejtu w Internecie, rozumianego jako obrażanie, wyzywanie, poniżanie, wyśmiewanie lub zniesławianie. Hejtu doświadczyła aż co czwarta osoba (24%) w wieku 18-24 lata. Przeważa przekonanie, że u podłoża hejtu może tkwić brak satysfakcji z życia (37%), chęć zwrócenia na siebie uwagi i zyskania rozgłosu (33%), frustracja (32%) lub zazdrość (31%). Ale nie brakuje też głosów, że za hejtem stoją opłacone trolle lub boty (34%) i może on być związany z walką polityczną (27%). Co więcej, ponad połowa Polaków (58%) jest zdania, że obecnie za rządów PiS jesteśmy dla siebie mniej życzliwi i mniej się szanujemy, niż w przeszłości za rządów PO-PSL i jest to aż o 10 punktów procentowych więcej niż jeszcze 2 lata temu - tak wynika z badania przeprowadzonego dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Prawie co siódmy dorosły Polak (15%) twierdzi, że osobiście doświadczył hejtu w Internecie, czyli obrażania, wyzywania, poniżania, wyśmiewania lub zniesławiania. Stosunkowo częściej są to mężczyźni (19%) niż kobiety (11%). Najwięcej osób, które doświadczyły hejtu w Internecie, jest w grupie wiekowej 18-24 lat – aż co czwarta osoba (24%), oraz w grupie wiekowej 35-44 lata – prawie co piąta osoba (18%).

Z kolei do hejtowania otwarcie przyznaje się zaledwie 4% badanych, co nie powinno dziwić, bo takie działania trudno traktować jako coś, czym warto się chwalić. Część osób może też nawet nie być świadoma, że to co pisze w Internecie, jest już hejtem. Więcej osób przyznających się do stosowania hejtu jest wśród mężczyzn (5%) niż kobiet (3%), a najwięcej w grupie wiekowej 25-34 lata (7%).

Podłoża hejtu badani dopatrują się najczęściej w braku satysfakcji z własnego życia (37%), chęci zwrócenia na siebie uwagi i zyskania rozgłosu (33%), frustracji (32%) lub zazdrości (31%). Ale są też świadomi, że hejt może być wynikiem celowej aktywności opłaconych trolli lub botów (34%) i może być związany z walką polityczną (27%).

„Hejt jest bardzo groźnym zjawiskiem i powinien być piętnowany, ponieważ w jego konsekwencji cierpią ludzie oraz narastają jeszcze większe podziały społeczne. Osoby hejtujące myślą, że wypisują „tylko słowa" w Internecie, ale nie zdają sobie sprawy, że te słowa ranią i wyrządzają krzywdę danej osobie, a często i jej bliskim. Hejt może też zabić. Od kilku lat obserwujemy w Polsce wzrost liczby prób samobójczych. Niestety hejt jest jednym z czynników, które temu sprzyjają" – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Ponad połowa Polaków (58%) jest zdania, że za rządów PiS jesteśmy dla siebie mniej życzliwi i mniej się szanujemy, niż miało to miejsce za rządów PO-PSL i jest to aż o 10 punktów procentowych więcej niż jeszcze 2 lata temu, kiedy uważało tak 48% osób. Badanie pokazuje, jak bardzo pogłębia się polaryzacja społeczna i jak rosną podziały między Polakami.

Zaledwie 11% badanych twierdzi, że Polacy są dla siebie bardziej życzliwi i bardziej się szanują obecnie za rządów PiS, niż w przeszłości za rządów PO-PSL (spadek o 5 punktów procentowych w stosunku do września 2019 r.). 31% uważa, że Polacy są dla siebie tak samo życzliwi i tak samo się szanują niezależnie od tego, które ugrupowania sprawują władzę (również spadek o 5 punktów procentowych).

Zdecydowana większość wyborców Koalicji Obywatelskiej (91%) oraz Polski 2050 Szymona Hołowni (77%) uważa, że obecnie za rządów PiS Polacy są dla siebie mniej życzliwi i mniej się szanują, niż w przeszłości za rządów PO-PSL. Co ciekawe, tego zdania jest również co piąty wyborca Prawa i Sprawiedliwości (21%), jednak w tym elektoracie dominuje przekonanie (48%), że Polacy są dla siebie tak samo życzliwi i tak samo się szanują obecnie za rządów PiS, jak i w przeszłości za rządów PO-PSL.

------------------------------------------------------------------------------------

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1050 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 17 – 20 września 2021 roku. Metoda: CAWI.

Ciekaweliczby.pl to autorski projekt edukacyjny przybliżający opinii publicznej warte poznania fakty oparte o konkretne dane liczbowe. Ideą jest prezentowanie danych tak, by każdy mógł łatwo wyciągnąć z nich obiektywne wnioski i krytycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. To cenna umiejętność w dobie post-prawdy, gdy granice między faktem i opinią, prawdą i fałszem, informacją i dezinformacją coraz bardziej się zacierają. Więcej na www.ciekaweliczby.pl oraz na Facebooku.

Ariadna to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz