Od: cirpress cirpress <cirpress na s. kprm.gov.pl>
Date: wt., 15 gru 2020 o 16:41
Subject: Narodowy Program Szczepień – materiały prasowe
(..)
Szanowni Państwo,
przekazujemy materiały prasowe i zachęcamy do skorzystania oraz publikacji. Wyrażamy zgodę na publikację materiałów w radiu, Internecie i telewizji.
Narodowy Program Szczepień
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/narodowy-program-szczepien-przeciw-covid-19
Animacja dot. Szczepień
https://twitter.com/PremierRP/status/1338817057534730240
animacja do pobrania: https://mab.to/6ucYyOJzg
Q&A z ekspertami
https://twitter.com/PremierRP/status/1338833607440347138
https://twitter.com/PremierRP/status/1338839316294930432
https://twitter.com/PremierRP/status/1338843495319138306
Informacja prasowa:
Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień – plan powrotu do normalności po pandemii
Dzięki szczepionce przeciw COVID-19 możemy szybciej wrócić do normalności – znanej z czasów sprzed pandemii. Szczepienia będą jednak jednym z największych wyzwań logistycznych od kilku dekad w zakresie zdrowia Polaków. Właśnie dlatego rząd przyjął – po szerokich konsultacjach społecznych i eksperckich – Narodowy Program Szczepień.
Narodowy Program Szczepień to dokument, który zbiera w jednym miejscu wszystkie najważniejsze kwestie. Składa się z dziewięciu rozdziałów, w których znajdziemy informacje na temat:
· skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek,
· procesu zakupów i finansowania,
· dystrybucji i logistyki,
· zaleceń medycznych i organizacji punktów szczepień,
· kolejności szczepień,
· komunikacji i edukacji publicznej,
· monitorowania przebiegu programu,
· podmiotów zaangażowanych w program.
Konsultacje społeczne i z ekspertami
Od 8 do 12 grudnia każda zainteresowana osoba mogła zgłosić swoje uwagi, sugestie i pomysły do projektu Narodowego Programu Szczepień w ramach prowadzonych konsultacji. Łącznie wpłynęło ponad 2,2 tys. zgłoszeń. Najwięcej uwag i opinii dotyczyło m.in. bezpieczeństwa szczepionki, rejestru szczepionych i kodów QR, niepożądanych odczynów poszczepiennych, funduszu odszkodowań oraz zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego. Oprócz zgłoszeń e-mailowych oraz telefonicznych odbyły się spotkania z organizacjami eksperckimi. W konsultacjach uczestniczyły m.in. samorządy zawodów medycznych, związki zawodowe, organizacje pracodawców, organizacje pacjentów.
Dzięki konsultacjom do Programu wprowadzono kilka istotnych zmian. W organizację transportu i promowanie szczepień zaangażują się jednostki samorządu terytorialnego. Wskazano priorytety szczepień dla kolejnych grup obywateli – nauczyciele mają być szczepieni w I etapie. Pojawiły się też zapisy dotyczące funduszu kompensacyjnego (szczegółowe zasady zostaną określone w ustawie).
Efektem konsultacji jest też liberalizacja zasad naboru punktów szczepień. Po analizie wszystkich zgłoszeń, które wpłynęły do Kancelarii Premiera oraz Ministerstwa Zdrowia, a także po konsultacjach z ekspertami, projekt został przyjęty przez Radę Ministrów.
Szczepionka dobrowolna i darmowa
Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek:
• bezpiecznych i skutecznych,
• w wystarczającej ilości,
• w możliwie jak najkrótszym czasie,
• darmowych,
• dobrowolnych,
• łatwo dostępnych.
Rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r. Szczepionka przeciwko COVID-19 będzie darmowa i dobrowolna. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.
Informacje o szczepionce – gdzie szukać?
Przede wszystkim w sprawdzonych, rzetelnych źródłach. Na potrzeby Narodowego Programu Szczepień utworzyliśmy nową stronę internetową gov.pl/szczepimysie. Portal będzie na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o najświeższe oraz najważniejsze informacje dotyczące działań rządu, ale też oczywiście samego programu szczepień. Na stronie dostępne są przydatne informacje na temat samej szczepionki, zestaw pytań i odpowiedzi, także ważne dane kontaktowe. Informacje na temat szczepień dostępne będą nie tylko w języku polskim, ale też angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
Wkrótce zostanie uruchomiona także całodobowa infolinia wyjaśniająca wątpliwości na temat szczepień. Zainteresowani będą mogli kierować tam swoje pytania, dzwoniąc pod numer 989. Dla osób z zagranicy uruchomiony zostanie numer 22 62 62 989.
Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa
Rozpoczęcie szczepień na COVID-19 jest planowane na I kwartał 2021 r. Wciąż zatem musimy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Przed nami święta Bożego Narodzenia i Sylwester. Tylko od nas zależy, jak szybko pokonamy koronawirusa. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: nośmy maseczki, dbajmy o regularną dezynfekcję i zachowujmy dystans. Spędźmy czas świąteczno-noworoczny w spokoju i optymistycznych nastrojach, ale w mniejszym gronie.
CENTRUM INFORMACYJNE RZĄDU
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW
Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa |
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz