Od: Urszula Zielinska <Urszula.Zielinska na serw. sejm.pl>
Date: śr., 16 gru 2020 o 16:58
Subject: Informacja prasowa: Nowy Cel Klimatyczny 2030 - Zieloni pokazują jak go osiągnąć
To: Urszula Zielinska <Urszula.Zielinska na serw. sejm.pl>
Europa przyjęła nowy cel klimatyczny: 55% redukcji emisji do 2030.
Dla Polski to szansa - wykorzystajmy ją! - mówią Zieloni. I pokazują, jak to zrobić.
Nowa polityka klimatyczna Europy to dla Polski cywilizacyjna szansa. Jednym z priorytetów odbudowy gospodarki po pandemii powinno być jej wdrożenie - mówiła posłanka i przewodnicząca Partii Zieloni Małgorzata Tracz.
W ubiegłym tygodniu odbył się szczyt Rady Europejskiej, o którym bardzo dużo mówiono w kontekście budżetu i praworządności. Lecz to nie były jedyne tematy tego szczytu. Równie ważnym tematem był klimat oraz niezwykle ważna kwestia prawa klimatycznego. Prawo klimatyczne to konkretny zapis zobowiązujący całą Unię Europejską do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku.
Partia Zieloni chce, aby Polska korzystając z pieniędzy z nowo wynegocjowanego budżetu Unii Europejskiej oraz Funduszu Odbudowy przekazała bardzo dużą część tych środków na inwestycje w zieloną i innowacyjną gospodarkę, zielone miejsca pracy oraz rozwój odnawialnych źródeł energii.
Jest to wielka szansa dla Polski, której nie możemy zmarnować - podkreślała Małgorzata Tracz. Partia Zieloni chce w tej sprawie rozmawiać z Ministrem Klimatu i Środowiska Michałem Kurtyką oraz podzielić się z nim wiedzą i doświadczeniem Zielonych, jak tę szansę wykorzystać.
Odrobiliśmy pracę domową za Ministerstwo Klimatu i już dziś wiemy, że Polska może obniżyć emisje gazów cieplarnianych nawet o 60% do roku 2030 - mówiła warszawska posłanka Zielonych Urszula Zielińska. I dodała: Dziś pokazujemy, jak to zrobić.
Zieloni zaprezentowali szczegółowe wyliczenia, które mogą doprowadzić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w Polsce o 60% do 2030 r.
Jak informowały posłanki, dziś produkujemy w Polsce 416 milionów ton gazów cieplarnianych rocznie. Aby osiągnąć cel 55%, a nawet (jak chcą naukowcy i Parlament Europejski) 60%, musimy dążyć do poziomu emisji w wysokości 166 mln ton rocznie. Wyliczenia Zielonych oparte na ekspertyzach specjalistów, m.in. Forum Energii, wskazują, że przejście z węgla na OZE w elektroenergetyce (elektrownie) może dostarczyć 83 mln ton redukcji emisji do 2030 r. Z kolei odejście od węgla w gospodarstwach domowych, ograniczenie jego roli w ciepłownictwie systemowym i poprawa efektywności energetycznej budynków ma dać 40 mln ton redukcji do 2030r.
Dzięki zwiększeniu lesistości Polski do średniej europejskiej do 33% powierzchni kraju możliwe ma być wyeliminowanie ponad 40 mln ton CO2 z atmosfery. Doprowadzenie do zeroemisyjnego rolnictwa to według posłanek poprawa o kolejne 33 miliony ton. Elektryfikacja transportu osobowego i publicznego to kolejne zaoszczędzone 29 mln ton emisji. Postawienie na niskoemisyjny, innowacyjny przemysł ma pozwolić obniżyć te emisje o kolejne 14 mln ton.
Posłanki podczas konferencji podkreślały znaczenie naszych indywidualnych nawyków. Już niewielkie zmiany np. wymiana oświetlenia na LED-owe, obniżenie temperatury w mieszkaniu do 20 stopni C, oszczędność wody, sortowanie śmieci prowadzą do znacznych oszczędności, nie tylko emisji ale i finansowych w domowym budżecie. Drobne zmiany nawyków w skali kraju mogą stanowić nawet 3% krajowej produkcji emisji (11 mln ton) i więcej.
Korzyści tej transformacji będą olbrzymie. Mniej emisji to oczywiście mniej chorób i zgonów wywołanych smogiem i upałami, zmniejszenie poziomu ubóstwa (w tym ubóstwa energetycznego) i wyższe plony w rolnictwie. W dodatku, co ważne w pandemii: transformacja stworzy średnio 4 nowe miejsca pracy w zielonych gałęziach gospodarki na każde jedno miejsce utracone w sektorze górniczym. Polityka klimatyczna to szansa dla gospodarki po pandemii.
Czerpiemy z doświadczeń zielonych partii w Europie i na świecie, które wchodzą do rządów kolejnych krajów i wprowadzają zmiany, o których dziś mówimy - podsumował konferencję Michał Suchora z warszawskich struktur Partii Zieloni.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz