--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl
Dzień dobry,
Nie będziemy komentować zachowania indywidualnych osób.
Pozdrawiam
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
From: Adam Fularz <Adam na s. wieczorna.pl>
Sent: Wednesday, November 24, 2021 2:12 PM
To: Kancelaria Ministerstwa Zdrowia <kancelaria na s. mz.gov.pl>
Subject: Pytanie do Min. Zdrowia- przesada z fobią przed wirusem
Szanowni Państwo,
Czy ludzie aby nie ulegają hipochondrii, germofobii, mizofobii z powodu wirusa Sars-cov-2? Miałem jakiegoś wirusa dróg oddechowych ostatnio chyba w czwartek, bo rozbolało mnie gardło ok. 11-tej, ale przeszedłem chorobe w ciągu kilku godzin, bez stresu czy paniki. Po prostu dużo wody i dużo sportu. Tymczasem w mediach czytam wypowiedzi lekarzy dowodzące wg mnie przasady: "Ja jestem zaszczepiony trzema dawkami, moja żona także. Chodzimy w maseczkach po domu, cały czas działa takie urządzenie oczyszczające powietrze, dezynfekujemy ręce i codziennie robimy sobie testy - opowiadał"
Proszę MZ o komentarz,
Pozdrawiam,
Adam Fularz
Polish News Agency
Dol. Ziel. 24a, Ziel. Gora
© Amnesty International Polska |
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
RTVP OPÉRA www.opera.rtvp.pl
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Z dnia na dzień pogarsza się sytuacja epidemiczna w kraju. W środę padł kolejny rekord zachorowań na COVID-19. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w lubuskich szpitalach.
W środę (17 listopada) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 239 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Natomiast w woj. lubuskim takich przypadków było 363. To najniższy wynik spośród wszystkich województw. Jednak na tym powody do optymizmu się kończą. Z dnia na dzień bowiem ten wskaźnik rośnie, a wolne łóżka w szpitalach zapełniają się.
Jak poinformował Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, w ciągu ostatniej doby w szpitalu przybyło 25 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W lecznicy przebywa obecnie 117 osób z COVID-19, z czego 100 w Szpitalu Tymczasowym, w tym dwoje dzieci (stan na 17 listopada). Siedem osób jest obecnie na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Reszta znajduje się na oddziale obserwacyjnym.
Pozostałych 17 pacjentów zakażonych koronawirusem przebywa na innych oddziałach. Część z nich obecnie jest przenoszona na Kliniczny Oddział Chorób Zakaźnych, który od dziś przyjmuje tylko chorych z COVID-19. Tam przygotowano dla nich 42 łóżka.
W związku z dużym wzrostem hospitalizowanych, władze lecznicy zdecydowały się od środy w Szpitalu Tymczasowym zwiększyć liczbę łóżek dla chorych na COVID-19 ze 114 do 142. Wcześniej też, od 10 listopada, do odwołania, wstrzymano przyjęcia planowe na oddziały szpitala. Nie dotyczy to tylko oddziałów: onkologii i radioterapii, Zakładu Rehabilitacji z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej oraz wszystkich pacjentów przyjmowanych w ramach hospitalizacji jednodniowej.
Skalę nasilającej się czwartej fali pandemii pokazują dane szpitala, z których wynika, że dokładnie miesiąc temu w Zielonej Górze było tylko 19 pacjentów z koronawirusem.
Niepokojące jest również to, że rośnie nie tylko liczba chorych, ale i zużycie tlenu, które – jak poinformował Szpital Uniwersytecki - obecnie wynosi 1,5 tony na dobę, przy 0,4 tony przed pandemią.
Podobnie jest w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Tam 17 października było 19 pacjentów covidowych, hospitalizowanych na jednym oddziale przy ul. Dekerta. Natomiast dziś (17 listopada) rano w lecznicy jest już 103 pacjentów, hospitalizowanych na dwóch oddziałach przy ul. Dekerta, dwóch oddziałach w szpitalnym kompleksie przy ul. Walczaka i części zakaźnej Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Aż 11 osób zajmuje tzw. łóżka respiratorowe, choć – decyzją wojewody lubuskiego z 10 listopada – gorzowski szpital ma zabezpieczyć 10 łóżek intensywnej terapii (łącznie 120 miejsc covidowych: w tym 110 tzw. łóżek obserwacyjnych, 10 respiratorowych i dodatkowo 3 miejsca covidowe do dializoterapii).
Łącznie w październiku w gorzowskim szpitalu było leczonych 78 pacjentów covidowych. Z powoduSARS-CoV-2 i chorób współistniejących zmarło 8 osób. W listopadzie (do 16 bm.) było około 194 pacjentów, a 19 osób zmarło.
Mimo rosnącej liczby chorych na COVID-19, gorzowski szpital nie zawiesza planowych przyjęć na większości oddziałów. Codziennie też kilkaset osób rejestruje się i jest przyjmowanych w przyszpitalnych poradniach specjalistycznych.
Jednak od 16 listopada, decyzją zarządu lecznicy, niemal wszyscy pacjenci (także w pełni zaszczepieni), przyjmowani planowo i w trybie pilnym, są poddawani testom PCR lub antygenowym, tzw. szybkim (mają je np. dzieci przyjmowane w trybie pilnym i bez objawów COVID-19).
- Czwarta fala pandemii rozkręca się pełną parą i trudno dziś przewidzieć, jak się potoczy i do kiedy potrwa. Jedno jest pewne, przyczyniła się do tego niedostateczna liczba osób zaszczepionych - mówi dr n. med. Seweryn Grudniewicz, kierujący oddziałami covidowymi w szpitalu przy ul. Dekerta, gdzie trafiają pacjenci gorzej przechodzący COVID. - Około 90 proc. z nich to osoby niezaszczepione – mówi specjalista.
Nowe przypadki zakażenia potwierdzono w województwach:
188 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarły 124 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 339 osób.
Dokładnie tydzień temu (10 listopada) w Polsce odnotowano 18 550 nowych przypadków zakażenia i 269zgonów chorych na COVID-19. Natomiast dwa tygodnie temu (3 listopada) taki przypadków było 10 429 i124 zgony.
Obecnie w szpitalach w całym kraju przygotowano 20 788 łóżek covidowych. 15 316 z nich jest obecnie zajętych. Dla osób najciężej chorych przygotowano 1 913 respiratorów. Zajętych jest już 1 326.
|
|
|
Komunikat prasowy
Startuje Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego 2022 z łączną pulą nagród w wysokości 25.000 euro – Wolne Państwo Saksonia funduje nagrodę w kategorii „Dziennikarstwo na pograniczu" – Termin zgłoszeń: 30 stycznia 2022 r.
Rusza kolejna edycja konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2022. W przyszłym roku polsko-niemieckie jury ponownie przyzna nagrody pieniężne w łącznej wysokości 25 000 euro. Prace zgłaszać można w kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja, Multimedia, „Dziennikarstwo na Pograniczu". Po dwóch latach ogłaszania wyników konkursu w Internecie zwycięzców i zwyciężczynie nagrodzimy ponownie w trakcie gali na żywo 9 czerwca 2022 r. w dwumieście Görlitz-Zgorzelec. Polsko-Niemieckie Dni Mediów odbędą 9 i 10 czerwca 2022 r. w Görlitz-Zgorzelcu.
Zgłaszane prace powinny wspierać integrację w ramach Unii Europejskiej. Tematy prac mogą dotyczyć wszystkich aspektów relacji polsko-niemieckich, jury jednak szczególnie chętnie wyróżnia prace z odniesieniem do bieżących spraw kraju sąsiada. Także artykuły i audycje dotyczące trudnej polsko-niemieckiej historii mają szansę na nagrodę. Organizatorzy przypominają o możliwości zgłaszania nieograniczonej liczby prac przez dziennikarzy i dziennikarki, wydawnictwa, redakcje i nadawców. Termin składania prac w konkursie mija 30 stycznia 2022 roku.
Ogłaszając konkurs gospodarz tegorocznej edycji premier Wolnego Państwa Saksonii Michael Kretschmer podkreśla: „Pandemia COVID-19 ogranicza nasze kontakty i życie społeczne już od prawie dwóch lat. W tym trudnym i wymagającym czasie media po obu stronach granicy mają niezwykle ważne zadanie: rzetelnie, otwarcie i zgodnie z prawdą informować o sytuacji w Polsce i Niemczech. Dzięki temu możemy coraz lepiej rozumieć kraj sąsiada i budować wzajemne zaufanie. Ogromne znaczenie integracji na pograniczu podkreśla też nagroda specjalna ufundowana przez Saksonię. Nagroda w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu" honoruje materiały dziennikarzy i dziennikarek z sześciu regionów przygranicznych, które dokumentują codzienne problemy pogranicza dotykające mieszkańców po obu stronach granicy".
Premier Saksonii zaprasza wszystkich dziennikarzy i dziennikarki z Polski i Niemiec do zgłaszania swoich najlepszych prac we wszystkich pięciu kategoriach konkursu mającego za sobą długoletnią tradycję. "Już teraz cieszę się na galę przyznania Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 9 czerwca przyszłego roku i zapraszam Państwa do dwumiasta Görlitz-Zgorzelec".
Fundatorami Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2022 są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz trzy polskie województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie i trzy niemieckie kraje związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia. Nagrodę w kategorii „Dziennikarstwo na pograniczu" funduje Wolne Państwo Saksonia.
Prace można składać przez internetowy system rejestracji.
Kryteria oceny prac we wszystkich kategoriach, dokumenty zgłoszeniowe oraz inne sposoby zgłoszeń prac dostępne są na stronie Nagrody.
Kontakt w sprawie prac w języku polskim:
Małgorzata Gmiter
koordynatorka projektów
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Zielna 37, 00-108 Warszawa
Tel.: + 48 (22) 338 62 60
E-Mail: malgorzata.gmiter na s. fwpn.org.pl
Kontakt w sprawie prac w języku niemieckim:
Frieda Pirnbaum
Büro des Deutsch-Polnischen Tadeusz-Mazowiecki
Journalistenpreises
Sächsische Staatskanzlei
Archivstraße 1, 01097 Dresden
Tel.: +49 176 24067549
E-Mail: f.pirnbaum na s..gmail.com
Dzień dobry,
Dane dotyczące hospitalizacji z powodu COVID-19 gromadzone są w Krajowym Rejestrze Pacjentów z COVID-19 utworzonym na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19 (Dz. U. z 2021 r. poz. 1837), który jest rejestrem medycznym. Zgodnie z art. 5 ust. 3a ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz.U. z 2021 r. poz. 666, z późn zm.) dane zawarte w rejestrach medycznych nie podlegają udostępnianiu na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 2176, z późn. zm.).
Pozdrawiam
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
(podkreślenie i wyjustowanie od redakcji).
From: Adam
Sent: Monday, October 25, 2021 9:05 AM
To: Kancelaria Ministerstwa Zdrowia
Subject: pytanie o śmietelnośc osób intubowanych chorych na covid
dzien dobry, Skąd wziąć dane o odsetku osób które zmarły po podłączeniu do respiratorów w Polsce? Lekarze opowiadają że nie wiedzieli jak podłączać chorych, nikt ich nie uczył i musieli testować na żywych, a potem ich np. nakuwać by zeszło z nich powietrze jeśli ciśnienie było zbyt duże.
W USA w stanie Nowy Jork większość respirowanych zmarła:
"Dr. Bacco opowiada: „Widziałem podstawy płuc pacjentów podczas autopsji: były całkowicie spalone, ponieważ czysty tlen pompowany pod pewnym ciśnieniem powodował autentyczne oparzenia. Następnie pojawiała się zakrzepica zatorowa, ponieważ tlen nie krążył, jako że płuca były niedrożne".
wg https://www.wykop.pl/link/6013829/comment/89542957/#comment-89542957
z wyrazami szacunku,
Adam Fularz
Polish News Agency