Olsztyn,

piątek, 29 czerwca 2018

Do księdza redaktora-dot. artykułu w "Idziemy" z 10.6.2018

Drogi Panie księdzu Redaktorze,

Czytam Pana słowa w piśmie które chyba jest pismem dla osób wierzących w jakieś wyznanie sądząc z okładki- ale jeszcze nie wiem jakie bo nie doczytałem tego. Pisze Pan że w jakimś referendum ludność jednego z krajów Europy Zachodniej opowiedziała się w 80 procent i teraz cytat:
"

Za wprowadzeniwm homoseksualnych "małżeństw"

"
I słowo "małżeństwo" dał Pan w cudzysłów, jakby to traktował Pan za coś nierównego małżeństwu kobiety i mężczyzny.

To jest obraźliwe. Czy zna Pan rodziny lesbijek czy gejów? W każdej takiej rodzinie jest strona pasywna związku, która to strona nazywa się w specjalistycznej literaturze mianem "fuckee" oraz strona aktywna, która wykonuje pchnięcia w akcie seksualnym i nazywa się "fucker'. Jest to zwykle widoczne na pierwszy rzut oka, kto jaką gra rolę w takim związku.

Pana stawianie w cudzysłów nazwy małżeństwa w odniesieniu do tego rodzaju związków miłosnych- jest wg mnie okrutne. Czy jak ktoś ma deficyt czegoś- to mu Pan to wypomina? Czy jak jest inny czy odmienny- to Pan także tą jego cechę kwestionuje i ma go za gorszego?  

Czy ma Pan przyjaciół gejów lub lesbijki? Wg mnie - robiąc różnicę między ich związkiem a związkami kobiet i mężczyzn- wyrządza Pan tym ludziom szkodę a także uczy innych- braku szacunku dla tego typu odmiennuch zachowań.  Ja w Pana tekście znalazłem- czytając ten cudzysłów- po prostu znak że Pan związki osób homoseksualnych uważa za gorsze lub niepełne.

Kim Pan jest żeby ocenić czy te związki są lepsze czy gorsze? Ja tego nie wiem więc nie oceniam nie mając pojęcia w tym temacie.  Rozumiem jakby Pan to wszystko w życiu już przetestował i samemu sprawdził- i wypowiadał się z perspektywy osoby która to przeżyła w formie tak hetero jak i homo- ale jak mniemam z lektury tekstu- tak nie jest.  

Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję na odpowiedź. Hallelu Jah.

--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.






Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

czwartek, 28 czerwca 2018

Redakcja otrzymała: zaproszenie na festiwal historyczny w Muchowie na Pogórzu Kaczawskim

Autor współpracujący z redakcją poinformował nas:
Jednocześnie informuję, że dnia 30 czerwca br. wezmę udział w plenerowym Festiwal Historycznym, który odbędzie się pod hasłem „Pochodzenie Słowian w świetle najnowszych badań naukowych". Wygłoszę na nim mój wykład nt. badań genetycznych odnośnie pochodzenia Słowian. Wydarzenie odbędzie się na Pogórzu Kaczawskim w miejscowości Muchów, powiat jaworski, woj. dolnośląskie. Więcej pod linkiem:
Pozdrawiam,
Adrian Leszczyński

Redakcja otrzymała pocztą: Zaproszenie na festiwal historyczny w Muchowie


III Festiwal Historyczny w Muchowie


30 czerwca 2018


Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będzie:


"Pochodzenie Słowian w świetle najnowszych badań naukowych"



Program imprezy:


12.00 Turniej Łucznictwa Tradycyjnego z nagrodami


Turniej łucznictwa historycznego składał się będzie z czterech konkurencji: strzelanie do tarczy z 40 m, 20 m, na skupienie (do kapusty) oraz po scytyjsku z przyklęku. Strzelać będzie można tylko łukami historycznymi. Uczestnicy turnieju muszą być pełnoletni. Stroje z epoki wczesnego średniowiecza mile widziane. Oczywiście łuk i strzały dobrze mieć swoje, ale dostępne będą także łuki organizatorów. Odbędzie się także mini turniej łuczniczy dla dzieci. Jedna konkurencja, na celność do tarczy z 10m.


16.00 Wykłady naukowe i panel dyskusyjny:


- dr Piotr Makuch "Od Sarmatów i Ariów do Słowian. Wspólne korzenie językowe";

Wykład P/ Makucha to nawiązanie do jego pracy doktorskiej i książki "Od Ariów do Sarmatów. Nieznane 2500 lat historii Polaków". Wykład będzie omawiał podobieństwa i powiązania między językami irańskimi/sarmackim a językami słowiańskimi.


- dr Wojciech Sawiński " Technologie dawnych Słowian";


- mgr Rafał Jakubowski " Kult Jelenia. Wspólne korzenie religii indoaryjskich";

Omówienie kultu jelenia, jako jednego z wielu wspólnych elementów religii Azji centralnej (Bon, Siang Siung, prahistorycznego Bon, Bo, Szamanizmu syberyjskiego) oraz religii indoearysjkich.


- mgr Adrian Leszczyński " Pochodzenie Słowian według badań genetycznych".

Wykład przedstawia dotychczasowe wyniki nowoczesnej nauki, jaką jest genetyka, w odniesieniu do badania etnogenezy Słowian. Stara się również odpowiedzieć na pytanie czy pokrewieństwo językowe Słowian pokrywa się ze wspólnym pochodzeniem genetycznym i czy istnieje korelacja między nimi.



Występy muzyczne:


20.30 Anna Ranoszek i Włodzimierz Ranoszek, muzycy z Wrocławia.


Anna Ranoszek – śpiewa, gra na bębnie i sopiłce, grywała w zespołach "Rivendel" i "Dom o Zielonych Progach". Zajmuje się tańcem i muzyką tradycyjną, organizuje spotkania muzyczno - taneczne "Chata Poszukiwań Twórczych".

Włodzimierz Ranoszek – lirnik, autor ballad, które wykonuje przy akompaniamencie liry korbowej. Ponadto przewodnik i wykładowca uczelni wrocławskich, autor książek i przewodników.


Wykonają dla nas opowieści historyczne - autorskie ballady i pieśni, które przeniosą nas w świat legend i historii Ślaska, choć będzie można też w nich znaleźć aluzje i odniesienia do teraźniejszości. W świat słowiańskich baśni wprowadzą nas ballady o Sobotniej Górze i o kwiecie paproci oraz pieśni do tekstów Galla Anonima. Państwo Rnoszek wyśpiewają również dla nas historię Piotra Włosta zapisaną niegdyś w zaginionym eposie rycerskim. Nie zabraknie również tradycyjnej pieśni dziadowskiej. Na wiecu będzie można kupić najnowsze książki Włodzimierza Ranoszka "Baśniowy Wrocław" będący zbeletryzowaną historią Wrocławia nie tylko dla dzieci oraz inne wydawnictwa autora.


21.30 Katarzyna Misiak - koncert pieśni polskich, ze zborów Oskara Kolberga


Na naszym Festiwalu Historycznym zagości wielu muzyków, m.in. Katarzyna Misiak, która zaśpiewa i zagra dla nas wybrane pieśni, zebrane ongiś przez wspaniałego kronikarza polskiego folkloru, Oskara Kolberga.


Kolberg całe życie poświęcił badaniom rodzimej kultury ludowej. Wyniki tych badań zawarł w monumentalnym dziele "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". Za życia udało mu się opublikować 33 tomy tej monografii. Choć jego zbiorów wystarczyłoby na nawet 100 tomów. W latach 1856-57 w zeszytach "Pieśni ludu polskiego" opublikowano ponad 400 melodii ludowych zebranych przez Kolberga.


22.30 Międzynarodowy zespół muzyczny AR PO DE, artyści - muzycy z Armenii, Polski i Niemiec.


Koncertują od wielu lat i są prawdziwą "perełką" naszego regionu. Łączy ich pasja wykonywania muzyki koncertowej i kameralnej w oparciu o dorobek kulturowy wielu narodów. Grają "Muzykę Świata". Zabiorą nas w muzyczną podróż od Europy po Azję. Będzie tanecznie...


Skład zespołu:

Edmund Gacek (AKORDEON, WOKAL, MANAGER) Polska

Petros Kirakosjan (AKORDEON, DUDUK, FLET ORMIAŃSKI) Armenia

Maria Zuchantke (SKRZYPCE) Niemcy

Sebastian Maciejak (PERKUSJA) Polska

Franciszek Kędzierski (GITARA BASOWA, GITARA SOLOWA) Polska

Karola Kocwin (WOKAL) Polska


00.00 Koncert niepsodzianka


* Kramy historyczne i warsztaty rzemieślnicze


* Wspólne biesiadowanie i degustacja wyrobów regionalnych


...................................................................................................................

Wiec Słowiański w Muchowie to festiwal niezależny. Nie stoi za nami żadna instytucja ani sponsor. Tworzymy go wspólnie z grupą przyjaciół: regionalistów, etnologów, archeologów, rekonstruktorów, historyków i rzemieślników, słowem naukowców i pasjonatów.

Naszym przesłaniem jest krzewienie historii i kultury Słowiańskiej. Dzielenie się wiedzą i umiejętnościami oraz wspólna zabawa.


Zapraszamy. Na naszej polanie pod lasem powstanie obozowisko wczesnośredniowieczne.


Kontakt do orgnizatorów: zadenqba@wp.pl lub 787061567


 wykłady:

– „Od Sarmatów i Ariów do Słowian. Wspólne korzenie językowe" – dr Piotr Makuch
– „Technologie dawnych Słowian" – dr Wojciech Sawiński
– „Kult jelenia. Wspólne podłoże religii indoaryjskich." –  mgr Rafał Jakubowski
– „Pochodzenie Słowian wg badań genetycznych" – mgr Adrian Leszczyński
--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.






Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

poniedziałek, 25 czerwca 2018

Wyszuk.pl- wyszukiwarka która działa inaczej

Zapraszam Cię do skorzystania z mojej wyszukiwarki-

http://www.wyszuk.pl/

Daje ona takie wyniki wyszukiwania, jakie sobie życzę jako jej
właściciel. Jak każda wyszukiwarka, także i ta działa mniej więcej tak
jak zaprogramowali ją jej twórcy. Wyniki wyszukiwania jakie podaje,
oczywiście są zupełnie inne niż w innych wyszukiwarkach.

Jest też ukryta "feature"- cecha szczególna. Jako bonus dla miłośników
dawnej historii lokalnej, przygotowaliśmy "poszerzone wyniki" jeśli
wpiszesz jakieś hasła z zakresu polskiej i lokalnej mitologii. Wpisz
na przykład nazwę "Vineta" by usłyszeć historię zatopionego miasta u
ujścia Odry. Spróbuj z innymi hasłami dla zakresu dat sprzed 966 n.e.!

--
Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,
65-154 Zielona Góra


niedziela, 17 czerwca 2018

Redakcja otrzymała: Zaproszenie na festiwal historyczny w Muchowie

Redakcja otrzymała pocztą: Zaproszenie na festiwal historyczny w Muchowie


III Festiwal Historyczny w Muchowie


30 czerwca 2018


Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będzie:


"Pochodzenie Słowian w świetle najnowszych badań naukowych"



Program imprezy:


12.00 Turniej Łucznictwa Tradycyjnego z nagrodami


Turniej łucznictwa historycznego składał się będzie z czterech konkurencji: strzelanie do tarczy z 40 m, 20 m, na skupienie (do kapusty) oraz po scytyjsku z przyklęku. Strzelać będzie można tylko łukami historycznymi. Uczestnicy turnieju muszą być pełnoletni. Stroje z epoki wczesnego średniowiecza mile widziane. Oczywiście łuk i strzały dobrze mieć swoje, ale dostępne będą także łuki organizatorów. Odbędzie się także mini turniej łuczniczy dla dzieci. Jedna konkurencja, na celność do tarczy z 10m.


16.00 Wykłady naukowe i panel dyskusyjny:


- dr Piotr Makuch "Od Sarmatów i Ariów do Słowian. Wspólne korzenie językowe";

Wykład P/ Makucha to nawiązanie do jego pracy doktorskiej i książki "Od Ariów do Sarmatów. Nieznane 2500 lat historii Polaków". Wykład będzie omawiał podobieństwa i powiązania między językami irańskimi/sarmackim a językami słowiańskimi.


- dr Wojciech Sawiński " Technologie dawnych Słowian";


- mgr Rafał Jakubowski " Kult Jelenia. Wspólne korzenie religii indoaryjskich";

Omówienie kultu jelenia, jako jednego z wielu wspólnych elementów religii Azji centralnej (Bon, Siang Siung, prahistorycznego Bon, Bo, Szamanizmu syberyjskiego) oraz religii indoearysjkich.


- mgr Adrian Leszczyński " Pochodzenie Słowian według badań genetycznych".

Wykład przedstawia dotychczasowe wyniki nowoczesnej nauki, jaką jest genetyka, w odniesieniu do badania etnogenezy Słowian. Stara się również odpowiedzieć na pytanie czy pokrewieństwo językowe Słowian pokrywa się ze wspólnym pochodzeniem genetycznym i czy istnieje korelacja między nimi.



Występy muzyczne:


20.30 Anna Ranoszek i Włodzimierz Ranoszek, muzycy z Wrocławia.


Anna Ranoszek – śpiewa, gra na bębnie i sopiłce, grywała w zespołach "Rivendel" i "Dom o Zielonych Progach". Zajmuje się tańcem i muzyką tradycyjną, organizuje spotkania muzyczno - taneczne "Chata Poszukiwań Twórczych".

Włodzimierz Ranoszek – lirnik, autor ballad, które wykonuje przy akompaniamencie liry korbowej. Ponadto przewodnik i wykładowca uczelni wrocławskich, autor książek i przewodników.


Wykonają dla nas opowieści historyczne - autorskie ballady i pieśni, które przeniosą nas w świat legend i historii Ślaska, choć będzie można też w nich znaleźć aluzje i odniesienia do teraźniejszości. W świat słowiańskich baśni wprowadzą nas ballady o Sobotniej Górze i o kwiecie paproci oraz pieśni do tekstów Galla Anonima. Państwo Rnoszek wyśpiewają również dla nas historię Piotra Włosta zapisaną niegdyś w zaginionym eposie rycerskim. Nie zabraknie również tradycyjnej pieśni dziadowskiej. Na wiecu będzie można kupić najnowsze książki Włodzimierza Ranoszka "Baśniowy Wrocław" będący zbeletryzowaną historią Wrocławia nie tylko dla dzieci oraz inne wydawnictwa autora.


21.30 Katarzyna Misiak - koncert pieśni polskich, ze zborów Oskara Kolberga


Na naszym Festiwalu Historycznym zagości wielu muzyków, m.in. Katarzyna Misiak, która zaśpiewa i zagra dla nas wybrane pieśni, zebrane ongiś przez wspaniałego kronikarza polskiego folkloru, Oskara Kolberga.


Kolberg całe życie poświęcił badaniom rodzimej kultury ludowej. Wyniki tych badań zawarł w monumentalnym dziele "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". Za życia udało mu się opublikować 33 tomy tej monografii. Choć jego zbiorów wystarczyłoby na nawet 100 tomów. W latach 1856-57 w zeszytach "Pieśni ludu polskiego" opublikowano ponad 400 melodii ludowych zebranych przez Kolberga.


22.30 Międzynarodowy zespół muzyczny AR PO DE, artyści - muzycy z Armenii, Polski i Niemiec.


Koncertują od wielu lat i są prawdziwą "perełką" naszego regionu. Łączy ich pasja wykonywania muzyki koncertowej i kameralnej w oparciu o dorobek kulturowy wielu narodów. Grają "Muzykę Świata". Zabiorą nas w muzyczną podróż od Europy po Azję. Będzie tanecznie...


Skład zespołu:

Edmund Gacek (AKORDEON, WOKAL, MANAGER) Polska

Petros Kirakosjan (AKORDEON, DUDUK, FLET ORMIAŃSKI) Armenia

Maria Zuchantke (SKRZYPCE) Niemcy

Sebastian Maciejak (PERKUSJA) Polska

Franciszek Kędzierski (GITARA BASOWA, GITARA SOLOWA) Polska

Karola Kocwin (WOKAL) Polska


00.00 Koncert niepsodzianka


* Kramy historyczne i warsztaty rzemieślnicze


* Wspólne biesiadowanie i degustacja wyrobów regionalnych


...................................................................................................................

Wiec Słowiański w Muchowie to festiwal niezależny. Nie stoi za nami żadna instytucja ani sponsor. Tworzymy go wspólnie z grupą przyjaciół: regionalistów, etnologów, archeologów, rekonstruktorów, historyków i rzemieślników, słowem naukowców i pasjonatów.

Naszym przesłaniem jest krzewienie historii i kultury Słowiańskiej. Dzielenie się wiedzą i umiejętnościami oraz wspólna zabawa.


Zapraszamy. Na naszej polanie pod lasem powstanie obozowisko wczesnośredniowieczne.


Kontakt do orgnizatorów: zadenqba@wp.pl lub 787061567



--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.






Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

czwartek, 14 czerwca 2018

Komunikat prasowy: “Mieszkańcy wobec ferm zwierząt futerkowych w Polsce”

Komunikat prasowy

informacja odnośnie najnowszego badania dotyczącego stosunku mieszkańców okolic ferm futrzarskich do tego rodzaju inwestycji, zrealizowanego przez Zachodni Ośrodek Badań Społecznych i Ekonomicznych. 

Fermy futrzarskie - szansa, czy zagrożenie dla regionu?

Raport "Mieszkańcy wobec ferm zwierząt futerkowych w Polsce"

 

Stowarzyszenie Otwarte Klatki – jedna z organizacji walczących o uchwalenie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, przewidującej m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych – zaprezentowało wyniki raportu dotyczącego stosunku mieszkańców okolic ferm futrzarskich do tego rodzaju inwestycji. Badanie zrealizowane zostało przez Zachodni Ośrodek Badań Społecznych i Ekonomicznych.

 

Branża futrzarska ma w Polsce stosunkowo krótką historię - sięga ona połowy lat 90. zeszłego wieku. To właśnie wtedy w kraju pojawiły się pierwsze holenderskie firmy oraz przedstawicielstwa NAFA (North American Fur Auctions). Wraz z intensywnym rozwojem tego sektora gospodarki, podobnie jak w przypadku innych przemysłowych systemów hodowli zwierząt, równolegle z inwestycjami zaczęły się pojawiać coraz liczniejsze protesty lokalnych społeczności.

 

Sąsiedzi ferm oraz organizacje ekologiczne zwracają uwagę na ich szkodliwy wpływ na środowisko i potencjalnie na zdrowie ludzi, wskazując na takie problemy, jak: ogromne ilości szkodliwych gazów w powietrzu, skutkujące nie tylko uciążliwościami zapachowymi, ale i powikłaniami zdrowotnymi; zanieczyszczenie okolicznych gleb oraz wód ściekami; przedostawanie się do środowiska pasożytów i drobnoustrojów; ucieczki norek i ich niekontrolowana ekspansja.

 

Najnowsze badanie na ten temat zrealizowane zostało przez Zachodni Ośrodek Badań Społecznych i Ekonomicznych na reprezentatywnej próbie mieszkańców trzech gmin, które charakteryzują się dużym natężeniem ferm: Czerniejewa (woj. wielkopolskie) i Nowogardu (woj. zachodniopomorskie), w których funkcjonuje po 7 ferm oraz Koźmina Wielkopolskiego, w którym jest ich w teorii aż 71. Jak przypominają autorzy raportu, liczba ta wynika jednak ze sztucznego podziału co najmniej jednej fermy w tej gminie: w miejscowości Góreczki duża ferma norek jest podzielona na 51 małych firm, co pozwala na ominięcie przepisów dotyczących ochrony środowiska.

 

Według raportu mieszkańcy okolic ferm futerkowych popierają w większości nowelizację ustawy - jedynie mniej więcej ⅓ mieszkańców Czerniejewa oraz Nowogardu oraz ¼ Koźmina Wielkopolskiego jest przeciwko zakazowi. Nawet osoby mieszkające w rejonie, w którym zyski z branży powinny być największe, nie chcą więc ferm futrzarskich w Polsce.

 

Kolejne pytanie jakie zadano mieszkańcom, dotyczyło konsekwencji funkcjonowania ferm w ich okolicy. Zdecydowana większość respondentów twierdziła, że są one uciążliwe dla mieszkańców. Wśród głównych problemów wskazywano odór, następnie liczbę insektów oraz ucieczki zwierząt. Jedynie według   respondentów Koźmina oraz ⅓ respondentów Nowogardu i Czerniejewa fermy zwierząt futerkowych nie generują poważnych utrudnień dla ich codziennego funkcjonowania.

 

Na końcu badacze starali się ustalić wpływ ferm na lokalne rynki pracy i okazało się (wbrew częstej argumentacji hodowców), że jest on raczej ograniczony. Duża część mieszkańców deklarowała co prawda, że w przeszłości pracowała na fermie, jednak jedynie niewielka liczba osób jest tam obecnie zatrudniona. Według autorów raportu ma to być dowodem dużej rotacji pracowników. Przemysł, aby zaspokoić braki kadrowe, szuka pracowników zza wschodniej granicy, oferując stawki w wysokości 8-9 zł na godzinę oraz pracę przez 10-14 godzin, 6 dni w tygodniu.

 

Respondenci wśród głównych wad takiej pracy wskazywali silny odór, pogryzienia przez zwierzęta, zbyt długi czas pracy, trudne warunki oraz złe zaplecze sanitarno-socjalne. Jako zaletę wymieniano natomiast samą możliwość podjęcia pracy oraz wynagrodzenie. Jak zauważają autorzy, wysokość tego ostatniego jest jednak uzależniona od nadgodzin - czas pracy może wynosić nawet 250-300 godzin w miesiącu.

 

Więcej informacji o wynikach badania znaleźć można na stronie Stowarzyszenia Otwarte Klatki: (http://www.otwarteklatki.pl/praca-na-fermach-futrzarskich/).

 

Pełen raport dostępny jest pod linkiem: http://www.zobsie.pl/raporty/14-mieszkacy-wobec-ferm-zwierzt-futerkowych-raport-z-bada-w-gminach-czerniejewo-komin-wielkopolski-nowogard


otrzymano elektronicznie z organiacji:


Otwarte Klatk| Open Cages
--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.






Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

środa, 13 czerwca 2018

Komunikat: czy bezdomne psy w Maroku czeka ten sam los, co w Rosji?

Komunikat prasowy:

Na kilka dni przed ogłoszeniem gospodarzy Mistrzostw Świata FIFA 2026 Stowarzyszenie Otwarte Klatki zwraca uwagę na możliwe konsekwencje wyboru Maroka. Na światło dzienne wyszedł materiał wideo i zeznania naocznego świadka, które potwierdziły, że przed wizytą przedstawicieli FIFA, mającej ocenić możliwość zorganizowania w tym kraju Pucharu Świata w 2026 roku, w Maroko rozpoczął się analogiczny do trwającego obecnie w Rosji proces "oczyszczania" ulic z bezdomnych psów. Do zwierząt strzelano niezależnie od tego, czy oznaczone były jako zaszczepione i wykastrowane lub wysterylizowane, czy nie. 

Według organizacji prozwierzęcych stanowi to dowód, że okrutne praktyki tego rodzaju nie zakończą się, dopóki nie będzie na to naciskać FIFA jako organizator Pucharu Świata, decydujący o wyborze gospodarzy. Otwarte Klatki razem z organizacją Anima International zainicjowały międzynarodową kampanię, w której domagają się, aby FIFA dodała do swojego Kodeksu Etycznego nową klauzulę dotyczącą dobrostanu zwierząt. W ciągu zaledwie trzech tygodni ponad 90 000 osób w poszczególnych krajach zdecydowało się podpisać petycję i wesprzeć akcję. 

(..)

nadesłała: Anna Iżyńska

 
--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.






Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.